Τιμή:
325€
Αναχωρήσεις:
Δράμα 04:20, Καβάλα 05:00, Ξάνθη 05:40, Κομοτηνή 06:15.
ΣΜΥΡΝΗ
ΠΕΡΓΑΜΟΣ-ΤΣΕΣΜΕ-ΑΛΑΤΣΑΤΑ-ΒΟΥΡΛΑ-ΕΦΕΣΟΣ-ΚΙΡΚΙΝΤΖΕ-ΚΟΥΣΑΝΤΑΣΙ-ΑΙΒΑΛΙ-ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
1η μέρα Τετάρτη 07-08-24 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ – ΚΑΛΛΙΠΟΛΗ – ΣΜΥΡΝΗ
Αναχώρηση από τη στοά Επιμελητηρίου 07.00. Διασχίζοντας την Εγνατία οδό, φθάνουμε στο συνοριακό σταθμό των Κήπων, όπου μετά τον έλεγχο των διαβατηρίων επισκεπτόμαστε τα καταστήματα των αφορολογήτων ειδών, τα οποία επισκεπτόμαστε μόνο βγαίνοντας από τη χώρα. Περνώντας τη γέφυρα του Έβρου, μπαίνουμε στο τουρκικό έδαφος. Μετά τις συνοριακές διατυπώσεις, διασχίζουμε την Ευρωπαϊκή Τουρκία, και περνώντας από τη γέφυρα του Τσανάκκαλε 1915, περνάμε από την Ευρώπη, στον αρχαίο Ελλήσποντο στην ασιατική πλευρά της Τουρκίας. Περνώντας περιφερειακά του Τσανάκκαλε και κάνοντας τις απαραίτητες στη διαδρομή στάσεις, φθάνουμε το βράδυ στην πρωτεύουσα της Ιωνίας, τη Σμύρνη, την πόλη που έσωσε και διατήρησε την ελληνική κληρονομιά της Ιωνίας, το κέντρο που άπλωσε το Χριστιανισμό στη χώρα ολόκληρη. Τακτοποιήση στο ξενοδοχείο. Δείπνο και ελευθεροι για μία πρώτη γνωριμία με την πόλη. Διαν.ση
2η μέρα Πέμπτη 08-08-24 ΕΦΕΣΣΟΣ – ΚΙΡΚΙΝΤΖΕ – ΚΟΥΣΑΝΤΑΣΙ
Μετά το πρόγευμα, ξεκινάμε μια περιήγηση προς τα νότια. Διασχίζοντας το γνωστό προάστιο της Σμύρνης Μπορνόβα, φθάνουμε στον αρχαιολογικό χώ ρο της Εφέσου, τον πιο επισκέψιμο τόπο της Τουρκίας. Ελληνιστικής και Ρωμαϊκής περιόδου αποκατεστημένα ευρήματα, προκαλούν το θαυμασμό μας, μεταξύ του Ναού της Αρτέμιδος, που θεωρείται ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου, το μουσείο του Αγίου Ιωάννη και το σπίτι της Παναγίας. Μετά από κει, ανηφορίζουμε στον Κιρκιντζέ, την ιστορία του χωριού που μας περιγράφει η Διδώ Σωτηρίου στο βιβλίο της, Τα Ματωμένα Χώματα. Μετά, μια βόλτα στο γνωστό τουριστικό θέρετρο του Κουσάντασι. Έχουμε ελεύθερο χρόνο στην πλούσια αγορά του και το βράδυ γυρνάμε στη Σμύρνη, δειπνούμε και διανυκτερεύουμε.
3η μέρα Παρασκευή 09-08-24 ΣΜΥΡΝΗ – ΤΣΕΣΜΕ – ΑΛΑΤΣΑΤΑ – ΒΟΥΡΛΑ
Πρωινό και αρχίζουμε την ξενάγηση στην πόλη της ΣΜΥΡΝΗΣ. Στην παραλιακή λεωφόρο (ΚΟΡΝΤΟΝ), στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ, το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΝΑΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΦΩΤΕΙΝΗΣ, στο ΚΟΝΑΚΙ, τον ΠΥΡΓΟ του ΡΟΛΟΓΙΟΥ και στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ (ΑΛΣΕΤΖΑΚ) που κάηκε και δεν έχει τίποτα από την παλιά της δόξα. Μετά θα ακολουθήσουμε μια πανέμορφη διαδρομή στα παράλια της Μ. ΑΣΙΑΣ, και θα καταλήξουμε στο πανέμορφο ΤΣΕΣΜΕ την παλιά Ελληνική πόλη ΚΡΗΝΗ που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την ΧΙΟ, σπουδαίο λιμάνι, όπου θα θαυμάσουμε την ανακαινισμένη εκκλησία του Αγ. Χαραλάμπους και θα έχουμε ελεύθερο χρόνο για γαίμα στις παραθαλάσσιες ταβέρνες. Στην επιστροφή μας θα επισκεφτούμε τα πανέμορφα ΑΛΑΤΣΑΤΑ (την Μύκονο της Τουρκίας) που στο κέντρο της διατηρούνται τα περισσότερα κτίσματα από την εποχή των Ρωμιών τα οποία και αναπαλαιώνονται διότι το χωριό έχει χαρακτηρισθεί διατηρητέο. Στα ΑΛΑΤΣΑΤΑ νομίζεις ότι δεν έχει περάσει χρόνος από το 1922. Επίσκεψη στο καλοδιατηρημένο ιστορικό κέντρο με την εκκλησία της ΠΑΝΑΓΙΑΣ (σήμερα Τζαμί). Συνεχίζουμε τον δρόμο μας για τα ξακουστά ΒΟΥΡΛΑ. Εδώ είναι η Πατρίδα του μεγάλου εθνικού μας Νομπελίστα ποιητή ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΕΦΕΡΗ. Το σπίτι που έμενε ο Γιώργος Σεφέρης είναι σήμερα ένα μικρό ξενοδοχείο. Επιστροφή στη ΣΜΥΡΝΗ. Δείπνο. Το βράδυ έξοδος για το προαιρετικό γλέντι μας με μουσική. Διανυκτέρευση.
4η μέρα Σάββατο 10-08-24 ΣΜΥΡΝΗ – ΠΕΡΓΑΜΟΣ – ΑΙΒΑΛΙ – ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ
Μετά το πρόγευμά μας, αποχαιρετούμε τη Σμύρνη και συνεχίζουμε για την Πέργαμο, την πόλη που αποτέλεσε την πρωτεύουσα του βασιλείου της Περγάμου, κέντρο τεχνών και γραμμάτων στην ελληνιστική και ρωμαϊκή περίοδο. Βλέπουμε εκεί τα ερείπια της Κόκκινης Βασιλικής, ξεναγούμαστε στο Ασκληπιείο, γνωστό ιατρικό κέντρο της εποχής ακμής της πόλης. Κατόπιν, προορισμός μας, το ακέραιο και γοητευτικό Αϊβαλί, το οποίο μας ανακαλεί μνήμες του νεότερου Ελληνισμού. Περπατάμε στην παλιά πόλη βλέποντας παλιά ελληνικά σπίτια, απολαμβάνουμε έναν καφέ στο στέκι του Μπαλή. Και μετά το Αϊβαλί, οδεύουμε προς το κάστρο των τσανακιών, το γραφικό Τσανάκκαλε, χτισμένο στην ασιατική πλευρά των Δαρδανελίων. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο, δείπνο και διανυκτέρευση.
5η μέρα: Κυριακή 11–08-24 ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Μετά το πρωινό μας χρόνος ελεύθερος στην αγορά του Τσανάκαλε. Γεύμα ατομικά το μεσημέρι και στην συνέχεια παίρνουμε το δρόμο της επιστροφής. Περνάμε από την ασιατική στην ευρωπαϊκή πλευρά των Δαρδανελίων. Στάση στην Κεσάνη για τα τελευταία μας ψώνια και αναχώρηση για τα ελληνοτουρκικά σύνορα και διασχίζοντας την Εγνατία οδό, φθάνουμε στη πόλη μας γεμάτοι με αλησμόνητες αναμνήσεις από το ταξίδι μας.
ΤΕΛΟΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ
ΤΙΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΔΙΚΛΙΝΟ/ΤΡΙΚΛΙΝΟ: 325 € ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟΥ +170€
ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:
- Μεταφορά με τουριστικό λεωφορείο.
- 3 διαν/σεις στο ξενοδοχείο ONTUR 4*PLUS με ημιδιατροφή.
- (1) διαν/ση στο ξενοδοχείο OYTUN PARK 4* με ημιδιατροφή.
- Περιηγήσεις – ξεναγήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα.
- Αρχηγό – συνοδό του γραφείου μας.
- Τοπικό ελληνόφωνα ξεναγό.
- Ασφάλεια αστικής ευθύνης.
- ΦΠΑ εντός.
ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:
- Εισόδους σε αρχαιολογικούς χώρους και ότι αναφέρεται στο πρόγραμμα ως προαιρετικό ή προτεινόμενο